İç Ekran Kırılması Nedir?

İç Ekran Kırılması Nedir?

İç Ekran Kırılması Nedir akıllı telefon kullanıcılarının en merak ettikleri soruların başında ”İç ekran kırılması nedir?” ve ”Kullandığım telefonun iç ekranı neden kırılır?” gelir. Merak edilen bu iki soruyu alanında uzman ve tecrübeli teknisyenlerin değerli bilgileri ışığında bu yazımızda sizler için açıkladık.

iç ekran kırılması nedir

İç Ekran Kırılması Nedir?

Akıllı cep telefonları ön cam, dokunmaya duyarlı alan, bir adet iç ekran ve dış panelden meydana gelen, bütünlüklü yapıda cihazlardır. Herhangi bir darbe ya da dıştan gelebilecek bir baskı karşısında ekranı kırılmaya uygundur. Bazen kırılma sadece ön kısımda gerçekleşmez, iç ekranda da eş zamanlı bir başka kırılma gerçekleşebilir.

Cihazınızın ön camında görünürde en küçük bir çatlama izi olmamasına rağmen telefonda görüntü belirmeyebilir, ekranınız çalışmayabilir. Hatta rengi mora dönük lekeler ilginizi çekebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda akıllı telefonunuz iç ekran kırılması yaşıyor demektir. Çoğunlukla alınan şiddetli bir darbe sonucu ekranın iç yüzeyinde kırılma ya da çatlama şeklinde meydana gelir.

ic_ekran_kirilmasi_nedir

Telefonun İç Ekranının Başlıca Kırılma Nedenleri

Telefonun iç ekran kırılmasının birden fazla ve çeşitli nedenleri olabileceği gibi sıklıkla karşılaşılan başlıca nedenler aşağıda sıralanmıştır:

1- Geç fark edilen batarya şişmesi telefon kasasına ve iç ekrana baskı yaparak iç ekran kırılmasına neden olur.

2- Dışarıdan gelen şiddetli bir darbe, istemsizce telefonunuza uyguladığınız baskı iç ekranı parçalar, iç ekranı kırar.

3- İç ekran kırılmasının en fazla görüldüğü durumlar uzun süreli oyun ve uygulama kullanımlarında telefonun ısınması sonucu ekranda oluşan hassaslık sebebiyledir.

iPhone 4S Ekran Değişimi

4- Ayrıca sıkça şarjda unutulan ya da gerekmediği halde sürekli şarj edilen telefonlarda aşırı ısınmadan kaynaklı iç ekran kırılmalarına rastlanmıştır.

ic_ekran_kirilmasi_ornek

İç Ekran Kırılmasını Önlemek İçin

iç ekran kırılmasını önlemek için ilk yapmanız gereken şey telefonunuza kırılmaz cam koruyucu taktırmanız ve bütçenizin uygunluğu doğrultusunda  bir telefon kılıfı almanız olacaktır. Bu iki önlem sayesinde telefonunuz darbelerden büyük ölçüde korunmuş olacak ve böylelikle iç ekran kırılması ya da ön cam çatlamasının önüne geçilmiş olacaktır.

Elbette bu iki koruyucu çok etkili ve gerekli olmakla birlikte tek başlarına yeterli olmayacaklardır. Her şeyde olduğu gibi en önemli bir diğer faktör telefon kullanıcılarıdır.

Telefonunuzun çok sık şarj etmemeniz ve şarjda unutmamayı bir alışkanlık haline getirmeniz, orijinal olmayan sahte şarj aletleri kullanmamanız ve aşırı ısındığını fark ettiğiniz telefonunuzun soğumasını beklemeniz iç ekran kırılması yaşama riskinizi azaltacaktır.

Teknik Servisimize Adres ve Ulaşım Bilgileri

TEL : 0216 596 0532  Whatsapp: 0532 245 0532

ADRES: Çamçeşme Mah. Selamet Cad. No:24 Kaynarca/Pendik/İstanbul

Teknisyen

iPhone Ekran Değişimi Teknik Servisi

Sadece kırık, çatlak, çizik ufak hasarlı ekranların LCD panel değişimine gerek kalmadan ön cam değişimi yapılabildiğini biliyor muydunuz ?

Son Girdiler Teknisyen (_)

Yorum yapın

Bizi Arayın